Adana

Ziraat mühendislerinden anlamlı 8 Mart kutlaması

ADANA,- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hüsniye Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle kadın tarım işçilerini ziyaret etti. Gül, Çukurova ’da 3 bin 300 sene önce Hitit Kraliçesi Puduhepa ile başlayan kadının mücadelesinin verimli toprakların kadınlarına ilham olduğunu söyledi.
ZMO Yönetim Kurulu Üyesi Hüsniye Gül, Berna Ünsal bayan ziraat mühendisi adayları, 8 Mart öncesinde farkındalık yaratmak için önce kırsalda kuvvet şartlarda çalışan kadın tarım işçilerini daha sonra da fide üretim tesisinde çalışan bayan tarım işçilerini ziyaret etti. Tarlada ambalajlama yapan işçileri de ziyaret edip sorunlarını dinleyen Gül ile beraberindekiler, kadınların yoğun emeğine dikkat çekti.
Türkiye’de başta 1921 yılında kutlanan 8 Mart ’ın 1975 yılında Birleşik Milletler‘in “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul etmesiyle birlikte sokağa taşındığını ve daha yaygın olarak kutlanmaya başlandığını belirten Gül, şöyle konuştu:
“Türkiye ’nin hesaplı, sosyal ve siyasi alanlarda ilerlemesi kadının toplum içinde, toplumsal değerler sisteminde, sanayi ve hizmetlerde hak ettiği yere ulaşmasıyla doğru orantılıdır. Nüfusun yarısını yaratıcı kadınların iş ve toplum hayatına katılması ve özellikle güç koşullarda çalışma ve hayat mücadelesi veren kırsal alandaki kadınların sorunlarının çözümü siklet taşımaktadır. Ayrıca, Türkiye ’de tarımda çalışan bayan nüfusunun fazlalığı, bu alanda ele alınması gereken bir diğer manâlı husus olarak belirmektedir.”
Gül, Çukurova ’da 3 bin 300 yıl önce Hitit Kraliçesi Puduhepa ile başlayan kadının mücadelesinin verimli toprakların kadınlarına ilham olduğunu söyledi.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir