İstanbul

TÜGİAD ’dan Muazzez İlmiye Çığ ’a Yüzyılın Cumhuriyet Kadını ödülü

Cansel ORUÇ/İSTANBUL,-TÜRKİYE Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ’ı ziyaret ederek Yüzyılın Cumhuriyet Kadını plaketini teslim etti. Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, “Kadınlarımız okusun ve kendine güvensin. Avrupa ’nın 400 yılda yaptığını, biz 80-90 yılda yaptık” dedi.

Türkiye Genç İş Adamları Derneği ’nin (TÜGİAD) ilk bayan Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ’ı evinde ziyaret ederek, dernek adına Yüzyılın Cumhuriyet Kadını ödülünü teslim etti. Ziyaretten ve kendisine bahşedilen plaketten nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getiren Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, kadınlara, genç kızlara tavsiyelerde bulundu. Kadınların çok çalışması gerektiğini bildiren Çığ, “Kadınlarımız, kızlarımız okusunlar. Kendilerine güvensinler. Güven fazla manâlı. Ben kendime güvenmeseydim bugün olduğum yerde olamazdım. Bu mevkie çıkamazdım. Engellerin karşısında dikey duracaksın. Kavgayla hırsla üstesinden gelemezsiniz. Galibiyet ile geleceksiniz. Atatürk İlke ve inkılaplarından katiyen ayrılmayın” dedi.

DEVRİMLERİN EN YÜKSEK SEVİYESİNDEYİZ

Türk kadının devrimlerin en yüksek çağında olduğunu İfade eden Muazzez İlmiye Çığ, “Devrimlere başladığımız vakit kadınlarımızda okuma yazma yoktu. Çarşaf içindeydi. Devrimlerle birlikte kadın erkek eşit şartlarda okumaya başladı. Bugün sıhhat, ticaret, bilim gibi her alanda kadınlarımız dünya çapında ödüller alıyor. NASA ’ya kabul edilen kadınlarımız var. Bu fazla önemli.  İşte bu yüzden devrimlerimizin en yüksek çağındayız. Avrupa ’nın 400 yılda yaptığını, biz 80-90 yılda yaptık. Seslenmek ancak bizim insanımıza yol açarsanız, önüne geçilemeyecek dek ilerleriz. Işık karanlığı yener” diye konuştu

ÜLKENİN KALKINMASINDA ROL OYNAMAK HER KADININ BORCU

Muazzez İlmiye Çığ ’ın ülke adına manâlı bir ad olduğunun altını çizen TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel  ise “Türkiye Cumhuriyeti ’nin ilk kadın üniversite öğrencilerinden, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ’nin birincil kadın mezunlarından. Bir Cumhuriyet kadını. Kendisi ile bir araya gelip TÜGİAD adına Yüzyılın Cumhuriyet Kadını ödülünü teslim ettik. Kendisinin 8 Mart Kadınlar Günü ’nü kutladık” açıklamasında bulundu.

Mustafa Kemal Atatürk ’ün bir milletin baştan doğuşu için eğitime ve kadınların okumasına tartma verdiğini andıran Çevikel, “Kazanılmış haklarımızı kullanarak ülkemizin kalkınmasında rol oynamak kadınlar olarak en manâlı görevlerimizden. Bugün kadınlar iş hayatında ne değin etkin olursa ülkenin kalkınması ve hedeflerine ulaşması da böylece süratli olur. Cumhuriyet kadınları olarak bunu bu ülkeye borçluyuz. Birbirimizi destekleyip, daha güçlenerek, haklarımıza sahip çıkmayız. Bu vesile ile kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ’nü kutluyorum ” açıklamasında bulundu.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir