İstanbul

Sultangazi ’de “Kedi Köyü” kuruldu

İSTANBUL – Sultangazi Belediyesi, sokak hayvanları ile ilgili bir proje hayata geçirdi. Kedilere özel evler üretilerek kurulan “Kedi Köyü”ndeki evlerden, semt ve parklara da bırakılacak.

Pandemi döneminde de sokak hayvanlarına yönelik araştırmalar yapan Sultangazi Belediyesi, kediler için anlamlı bir alıştırma yaptı. Kedilere özel evler üreterek bir “Kedi Köyü” kurdu. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Veteriner İşleri Şefliği bahçesinde hayata geçirilen Kedi Köyü ’nün yanı sıra mahallelerdeki farklı alanlara yönlendirilmiş noktalara ve parklara da kedi evleri bırakılacak. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve çocuklar keza köyü gezdi hem de kedileri sevdi.

“KEDİLERİMİZİN TRİPLEX EVLERİ OLDU”

Kedi evlerini birçok noktaya bırakacaklarını söyleyen Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Bugün kedilerimiz için minik bir köy kurduk ve sizlerle beraberiz. Kedilerimizi evlere çıkarıyoruz o yüzden kedi evleri yaptık ve bundan böyle triplex evleri oldu. Beş tane kedinin bir arada yaşayabileceği öbür öbür bölümlerinin olduğu küçük bir kedi köyümüz var. Bütün canlılar bizim için manâlı onların daha iyi barınabilecekleri ve gıda bulabilecekleri alanlar oluşturmamız lazım. Büyük Kasaba içerisinde onları koruyup kollamamız gerekiyor. Bu çerçevede biz de kedi evlerimize bu süreci başlatmış olduk.

Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim parklarda kedi ve köpek evlerimiz var lakin konsept kapsamında bir kedi köyünü burada olduğu haline getiriyoruz. Bunları Sultangazi ’nin bir fazla parkına öbür dağıtacağız. Oralar kediler içinde korunaklı bir ülkü gelmiş olacak ve üretimine devam edeceğiz. Bizler bu hizmeti yürüteceğiz ama artık kedi evleri Sultangazilere itimat şehri esasında defalarca beraber korumalıyız.”

“HAYVANLARIN BAKIMLARI VE TEDAVİLERİNİ YAPIYORUZ”

Cadde hayvanlarının bakımları ile ilgilenen Şermin Mutlu, “Biz de bulduğumuz hayvanları buraya getirerek hayvanların tedavilerini yapmaya çalışıyoruz. Bu hayvanı da sokaktan bulduk yağmurlu bir gece de üşütmüştü. Bunu da hemen koruma altına aldık. Belediyede tedavilerini yaptırıyoruz, kısırlaştırmasını belediye ile yaptıracağız” şeklinde konuştu.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir