Gündem

Son dakika haberi…. ‘Tam kapanma dönemi’nde emekli maaşı, bankalar, kreşlerin durumu… Bakan Soylu tüm merak edilenleri yanıtladı…

Bakan Aristokrat, bakanlıkta düzenlenen video konferans toplantısında 81 ilin vali, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü ve sahil emniyet komutanıyla bir araya geldi. Toplantıda 29 Nisan saat 19.00’da başlayıp, 17 Mayıs 05.00’a dek sürecek bütün kapanma tedbirleri değerlendirildi.

‘ŞEHİR GİRİŞ ÇIKIŞLARI YOKLAMA ALTINDA OLACAK’

Bakan Asilzade, bu süreçte valilere, emniyet müdürlerine ve jandarmaya büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, “Büyük Kasaba antre ve çıkışları ciddi şekilde denetleme altında olacak. Orada herhangi bir eksiklik istemiyoruz. Eğer burada bir denetleme olmazsa sürecin suistimali fazla basit olur” dedi.

Son dakika haberi.... Tam kapanma döneminde emekli maaşı, bankalar, kreşlerin durumu... Bakan Soylu tüm merak edilenleri yanıtladı...

Özellikle birtakım muafiyetlerin de suistimal edildiğini açıklayan Soylu, “Yani otel rezervasyonu yaptırmış gibi yapıyor yola çıkıyor veya güya bahsettiğiniz alanlardaki şirkette çalışıyormuş gibi yapıyor kendi güzergahı dışarıya bunu kendine ait bir muafiyet alan olarak tanıyor. Insanlar fedakarlık yapar evde otururken eline aldığı kağıtla birlikte ‘Ben şu şirkette çalışıyorum’ diyor ve bunu istismar ediyor. Bir önceki gerçekte rehberlik etmeyi, daha ziyade bu konuda uyarmayı, çok büyük bir maksat ve ihmalde sürdürülebilirlik varsa bu konuda adli idari işlem yapmayı öneriyorduk. Ama şimdi yeni bir dönem geldi, toplumumuzun büyük bir kesimi evinde kalacak. İşinden mahrum olacak” diye konuştu.

15

Tam kapanma tarihleri açıklandı.. 29 Nisan - 17 Mayıs arasında seyahat yasağı.. Uzaktan eğitim.. İşte alınan kararlar..

Tam kapanma tarihleri açıklandı.. 29 Nisan – 17 Mayıs arasında seyahat yasağı.. Uzak eğitim.. İşte alınan kararlar..

‘DENETİMLERİ EN ÜST SEVİYEDE TUTMALIYIZ ’

class=’cf’>

Muafiyetin üretim, imalat, tedarik, lojistik, sıhhat, tarım, orman ve güvenlik sektörü ile kamuda çalışan yüzde 50’lik kısmı kapsadığını, çalışanların sadece güzergahı kapsayacak şekilde dışarı çıkabileceğini kaydeden Asilzade, yarına değin halk görevlilerine ait müsade formunun hazırlanacağını belirtti. Denetimlerin de önemli olduğunu kaydeden Soylu, “Kontrol hususunu da en üst seviyede tutmalıyız” dedi.

Son dakika haberi.... Tam kapanma döneminde emekli maaşı, bankalar, kreşlerin durumu... Bakan Soylu tüm merak edilenleri yanıtladı...

Tarım için çok kayda değer bir dönemin içinde olduklarını kaydeden Soylu, “Üretim, arz ve arzda herhangi bir aksaklığı yaşamamalıyız. Bunu da geçen dönem başarıyla yaptık bu dönemde başarıyla yapacağız, bunu da istismar eden olmayacak mı? Olmaya çalışanlar olacaktır, denetimlerle bu istismarların önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

class=’cf’>

Şehirler arası seyahat kısıtlaması nasıl olacak İçişleri Bakanlığından koronavirüs tedbirleri genelgesi..

Şehirler arası yolculuk kısıtlaması nasıl olacak? İçişleri Bakanlığı’ndan koronavirüs tedbirleri genelgesi..

Mali müşavirlerin kendi güzergahlarını kapsayacak şekilde bir muafiyeti olacağını söyleyen Asilzade, “Her yeri gezip dolaşacak bir muafiyeti söz konusu değildir” dedi.

”BANKALAR MİNİMUM ÖLÇEKTE ÇALIŞACAK”

Muhtarların da muafiyet sahibi olduğunu gösteren Soylu, hem vatandaşların da mahalledeki camilere artan bir şekilde namaz kılabileceğini söyledi. Noterlerin de nöbetçi usulü ile çalışacağını ifade eden Aristokrat, bankaların minimum ölçekte çalışacağını anlattı.

”EMEKLİ MAAŞLARINA İLİŞKİN ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KARAR ALINACAK”

class=’cf’>

Emekli maaşlarına ilişkin de önümüzdeki günlerde karar alınacağını söyleyen Soylu, sokak hayvanlarının bakımı için de müsade verilmesinde bocalama gösterilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bakan Aristokrat, tekellerin bu süreçte açık olup olmayacağıyla ilgili de, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan keza bir dokunulmazlık değil ayrıca de soru işareti de laf konusu yok” diye konuştu.

Asilzade, aşılamalara gitmek isteyenlere de zorunlu yardımın sağlanacağını açıklama etti.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tam kapanmayı değerlendirdi, herkesin merak ettiği soruya yanıt verdi

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bütün kapanmayı değerlendirdi, herkesin merak ettiği soruya yanıt verdi!

‘KREŞLERDE İSTİSNA KONUSU DEĞERLENDİRİLECEK ’

Anaokulu ve anaokullarının Milli Eğitim Bakanlığı ’nın kararı ile kapatıldığını bildiren Asilzade, kamuda ise 10 yaş altında çocuğa olanlara izin verildiğini anımsatarak, “Bu konuya ilişkin bir değerlendirmeyi bir iki gün içinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı bir karar verecekler ve bu konuda bir istisna ortaya koyacağız. Burada muhtemel olduğunca hareketliliği azaltmak istiyoruz. Eğer bu hareketliliği, mobilizasyonu, istisnaları mümkün olduğunca azaltırsak bu hepimizin faydasına. Bir Takım gruplar var, ‘Bize de istisna yapın’ diyorlar. Bir önceki kısmi kısıtlama genelgemizde ‘kamuda çalışan ve 10 yaşından ufak çocuğu olanlara müsade verilsin’ dedik. İşin o kısmını çözmüş olduk. Özel sektör çalışanlarının çocuklarını nereye bırakacaklarını da gözetmemiz gerekli. O konuda arkadaşlarımızla dün akşam da konuştuk. Bu konuda ilgili iki bakanlığımız herhangi bir tedbir ortaya koymadan bizim bir istisna ortaya koymamız muhakkak fakat doğru olmaz. Biz çok az istisnayla bu dönemi aşalım istiyoruz” diye konuştu.

class=’cf’>

Asilzade, özel sektör çalışanı ailelerin çocuklarını nereye bırakacaklarına ilişkin de ilgili bakanlıkların bir değer biçme ortaya koyacaklarını söyledi.

SİTE YÖNETİCİLERİ İSTİSNA KAPSAMINDA

Profesyonel site yöneticilerinin de istisna kapsamına alındığını ve bu şahısların sorumluluklarındaki sitede gerekli kontrolleri yapacaklarını belirten Asilzade, bilhassa çocuk ve gençlerin, sitenin iki taraflı başvuru alanlarında oyun oynamalarının bulaş riskini artırdığını ve buna uyarı edilmesi gerektiğini ifade etti.

class=’cf’>

Bakan Soylu, boşluk kalan alanlarla ve anlaşılamayan konulara sıkça sorulan sorularla tarafsızlık getirileceğini belirtti.

“DENETİMLERDE AYLIK 10 BİN RAKAMINA ULAŞTIK”

Kovid-19 tedbirlerine ilişkin denetleme sayılarında aylık 10 bin rakamına ulaşıldığını kaydeden Soylu, bu denetimlerde görünür olmayı sürdürmeleri gerektiğini ve denetimler sırasında görevlilerin vatandaşları tedbirlere uymaları için oluşturacağı anonslarda yeni bir metin kullanılacağını dile getirdi.

”PAZAR GÜNÜ ZİNCİR MARKETLER KAPALI”

Soylu, “Pazar günü zincir marketler ve süper marketler kapalı, bakkal, kasap, manavlar saat 10.00-17.00 arasında açık. Uzun zamandan beri zincir market ve süper marketler de önemli bir atama yapıyorlar, talep ortaya koyuyorlar. Onlar da bu kapanma döneminde müsade kullanabilecek diye görülebilir.” diye konuştu.

HASTA BAKICILAR DA KISITLAMADAN MUAF

Bakan Aristokrat, açıklamalarının peşinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hasta bakıcılarının sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulup tutulmayacaklarına ilişkin soru üzerine Soylu, “Tüm sağlık çalışanlarının, hasta bakıcılarının elbette ama muafiyeti var. Örneğin koronavirüs hastası oluyor. Doğal olarak hastaneden eve taburcu oluyor. Orada onun hasta bakıcı göre tedavisinin devam etmesi gerekli. Yani bir nekahet dönemi var.” ifadelerini kullandı.

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINDAN BİLETİ OLANLARIN DURUMU

İçişleri Bakanı Aristokrat, toplu ulaşım araçlarının herhangi birinden daha önce gücenmiş bileti bulunan vatandaşların akıbetine ilişkin soruya “Kesilmiş bileti olanlarla ilgili, perşembe saat 19.00’dan daha sonra tüm kurallara cümbür cemaat uyacak. Yani gezi müsade belgesi alacaklar. Biz onların işlerini kolaylaştırırız. Ama eğer kurallarda ikilik ortaya koyarsak bu tatbik karmaşasına sebebiyet verir oysa biz bu karmaşanın içinden çıkamayız. Otellerle ilgili de perşembe saat 19.00’a kadar yapılan rezervasyonlardan sahte olanları hariç geçerlidir. Onlar gittikten daha sonra dönebilirler mi? Kesinlikle dönebilirler.” yanıtını verdi.

Sınavlarla ilgili konuşan Bakan Aristokrat, “Yüz yüze sınavlar iptal edildi. Bir tek sınav var. O da ÖSYM’nin Tanıdık Olmayan Dil Sınavı. Bu konuda ÖSYM ile konuşuldu. Onlar bu sınavı yapabilecekler. Çünkü onlar biliyorsunuz imtihan sorularını sıralamak için çok evvelden kapanıyorlar. O işlemlerle ilgili rahat sağlayacağız. Bu bir istisna” ifadelerini kullandı. 

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir