Gündem

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı! Memur, emekli, esnaf, işveren…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

MÜJDELERİ PEŞ PEŞE SIRALADI

Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz müjdeler var. Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 liradan 1100 liraya yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz.

Esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 lira kazanç desteğiyle 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini 1 ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank yoluyla esnafa kullandırdığımız kredilerin süresini 1 Temmuz tarihine değin erteliyoruz.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI SÜRESİ 1 AY UZATILDI

Ayrıca TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB kadar bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis’te gerçekleştiriyor. İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran’a değin uzatılmıştır.

Gelir kaybına uğramış, peşin para akışı bozulmuş lakin istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde etkinlik belirten mikro ve minik işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya dek elde etmek üzere 3 sene geri ödemesiz tamamı pasif şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve minik işletmeler 3 Mayıs’tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler. İhtiyaç sahibi hanelere 1000 lira bahşedilen nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak bitmiş başlatıyoruz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yeniden gereklilik sahibi ailelere desteklemek için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik. Tüm bu müjdelerin ülkemize uğurlu olmasını diliyorum. Böylece esnaflarımıza meslek dünyamıza şu tedirgin dönemde yeni bir nefes alma imkanı sağladığımıza inanıyorum.

DEV TESİSİN AÇILIŞI

class=’cf’>

Açılışını yaptığımız patlayıcı tesisiyle yeni nesil elektrikli hibrit sistem zırhlı muharebe araçları ve boran 105 portatif OBÜSlerin ülkemize, savunma sanayimize, TSK’mıza şanslı olmasını diliyorum.

Eskilerin hazırlanmış ol cenge, eğer ister isen sulhu sela diye açıklama ettikleri gibi barışı korumanın yolu her türlü saldırıya hazırlıklı olmaktan geçiyor. Bu alanda dünyanın önünde olduğumuz dönemleri yaşadık oysa sonra savunma sanayimiz gerilemiştir.

Sultan 2. Abdulhamid döneminde yerli tabanca sanayi için atılan adımlar Cumhuriyet’in ilk yıllarının gerisinde yerini atalete bırakmıştır. İstiklalin yolunun asker sayısı kadar hatta ondan daha ziyade silahı, teknolojisi ve eğitimiyle dinç bir ordudan geçtiği bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır. Son 19 yıldır savunma sanayimizi her alanda yüksek teknolojiye, araştırma ve geliştirmeye dayalı yerli üretimle ayağa uyandırmak için yoğun çaba harcadık. Verdiğimiz emeklerin, ödev ettiğimiz kaynakların karşılığını birer birer alıyoruz.

Bu kurumumuz şartlar ne olursa olsun ordumuzun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır. İmalat-ı harbiye Kurtuluş Savaşı yıllarında feedakar ustalarıyla cephaneler üretmiştir. Entegre imal yapabilen dünyadaki ender kuruluşlardan biridir.

class=’cf’>

Bugün de kurumumuz 5 56 milimetreden 203 milimetreye değin tüm kalibrelerdeki silahları tek çatı aşağı üretebilen tek yapıdır. Mühimmat fabrikasında uçak bombalarıyla tank, OBÜS ve havan mühimmatları fişek fabrikasında her türlü silah ve fişek tüfeği üretimi yapılıyor. Ağır silah fabrikasında tank, OBÜS, silah fabrikalarında piyade tüfeğinden yakın hava sistemlerine kadar çeşitli tiplerde tabanca tipleri üretimi gerçekleştiriliyor.

1 YIL İÇİNDE KURULDU

Bugün de RGX, CMX ve HMX tesisiyle modüler barut imal hatlarını kurumumuza kazandırıyoruz. EZMA denen elektrikli zırhlı muharebe aracıyla Boran 105 taşınabilir OBÜS’ünü de kamuoyuna tanıtıyoruz. Açılışını yaptığımız bu tesisle Türkiye dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor.

class=’cf’>

Ülkemiz uçak bombalarında, füze yakıtı ve harp başlıklarında esas patlayıcı malzemesi olarak kullanılan bu ürünü daima yurt dışından ithal ediliyordu. Son dönemde yaşadığımız hadiseler bu kritik ürünün ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Makine Kimya Endüstrisi kurumumuz verdiğimiz talimatla kollarını hemen sıvadı. 1 sene içerisinde yerli imkanlarla bu tesis kuruldu.

Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye tabi olmayacağız. Ülke olarak yeni cins patlayıcı imal kabiliyetinde süper lige çıktık.

class=’cf’>

Bu tesiste yurt dışından tedarik edilen modüler barut sistemi bundan böyle iyice yerli imkanlarla üretilecek. Teknoloji paylaşımı için milyonlarca dolar değer isteyen bir sistem mühendislerimiz kadar yüzde yüz yerli teknolojiyle fazla kısa sürede üretildi. Yeni nesil otonom ve elektrikli hibrit askeri araçlar harp meydanlarında yer almaya başladı.

DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRECEK HAMLE

Türkiye’nin askeri araçlarda, özellikle de motor konusundaki dışa bağımlılığını bitirecek yeni teknolojilerin ilk örneğini bugün görme imkanına kavuştuk. Uzakta kumandayla insansız çalışabilen bu elektrikli zırhılı muharebe aracımız artık Silahlı Kuvvetlerimizin emrindedir. Yol yapma menzili 700 saati, savaşma süresi 10 saati bulan, motor konusunda dışa bağımlılığı tüketen EZMA projesinde devir alan tüm arkadaşlarımız tebrik ediyorum.

class=’cf’>

Fatih’ten aldıkları ilhamla dünyada birincil defa hızlı atış yapabilen sahra topunu 1860 yılında buluş eden Ahmet Süreyya Emin’in yolundan giden mühendislerimiz kendi sınıfının en iyisi olan BORAN OBÜS’ünü yaptılar. Bugün burada keza yeni geliştirilen platform makinalı tüfeği de analiz fırsatı bulduk. Makinalı tüfeğin ismindeki 57 A ibaresinin özel bir anlamı vardır.

Bu ifade tüfeğimizin isminde, Çanakkale Savaşı’nda mensuplarının az daha tamamı mitralyöz ateşiyle şehit düşen 57. alayın hatırasını yaşatmak üzere yer almaktadır.
Çanakkale Savaşı’nın 106. sene dönümünde bir kere daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.

2017 yılında şehit olan üsteğmenimiz Ozan Olgu Köreke tarafından tasarlanan OZOK el bombası. Makina Kimya Endüstrisi kurumumuz bu projeyi aldı, geliştir ve üretmeye başladı. Hayata geçirilen bu projeler imalat-ı harbiye ruhunun günümüzdeki yansımalarıdır.

Savunma sanayimizin bundan böyle yeni bir hoşgörüyle kendini bir üst lige çıkarması şarttır. Bilhassa MDE sektörün lokomotiflerinden biri durumundaki Makina ve Kimya Endüstrisi kurumumuzun hızla yenilenmesi gerekiyor. Ordumuzun bütün ihtiyaçlarını karşılayarak dışa bağımlılıığı bitirecek bir yapıya bir an önce kavuşmasını istiyoruz. Tamamlanan projelere yurt dışından ve yurt içinden gelen yoğun istek atılan her adımın, üretilen her ürünün karşılığı olduğunu gösteriyor. Benzer alanda çalışan özel sektör firmalarının önünü kesne yok, onları destekleyen ve teşvik eden bu yeni yapının bir lahza önce kurulmasını sağlayacağız.

Özellikle bir defa daha açılışını yaptığımız tesisin geliştirilen hibrit sistem, zırhlı muharebe araçlarının, BORAN 105 taşınabilir OBÜS’ünün hayırlı olmasını diliyorum.

 

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir