Adana

Seyhan Belediyesi atıklara değer kazandırıyor

ADANA,- SEYHAN Belediyesi, israfın önlenmesi, kaynakların daha bereketli kullanılması ve atık oluşumunun en aza indirilmesi için atıkları dönüştürüp, her yerde üretim sürecine kazandırırken, öteki yana ‘ayrıştır-dönüştür-kazandır ’ sloganıyla atıksız yaşam bilincini çocuklara aşılıyor.
“Üreten, istihdam ve kaynak yaratıp, paylaşan belediye” anlayışını yaşama geçiren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, ‘sıfır atık ’ hedefiyle de farkındalık yaratıyor. İsrafı önleyip, kaynakların daha bereketli kullanılmasını, atık oluşumunun en üye indirilmesini, oluşan atıkların farklı toplanarak, geri kazanımının sağlanmasını amaçlayan ‘sıfır atık ’ yönetimiyle ilçede, kağıt-karton, plastik, metal, sırça, atık elektrik-elektronik eşyalar, atık batarya ve nebati atık yağlar açıklanmış bir sistem içinde, kaynağında ve ilçenin öbür noktalarında yerleştirilen Mobil Atık Getirme Merkezleri ’nde öbür toplanıp, dönüştürülüyor, dönüştürülemeyenler ise bertaraf ediliyor.
Semt pazarlarından geriye doğru kalan organik atıkları, çim artıkları ve budanan ağaçların dal ve yaprakları, Seyhan Belediyesi ’nin kompost tesislerinde gübreye dönüştürülerek keza atıklara değerinde kazandırılıyor hem çevre kirliliği önlenip tasarruf sağlanıyor.
Okulların yeniden eğitim-öğretime başlamasıyla birlikte Seyhan Belediyesi Çevre Koruma ve Teftiş Müdürlüğü, pandemi kısıtlamaları sebebiyle ara verdiği eğitim çalışmalarına baştan başladı.
‘Ayrıştır-dönüştür-kazandır ’ sloganıyla atıksız yaşam bilincini çocuklara aşılamak için verilen eğitimlerin ilki Orhan Çobanoğlu İlkokulu ’nda eğitim-öğretim gören öğrencilere verildi. Eğitimde öğrencilere çevre, çevre kirliliği ve geri dönüşüm hakkında bilgilerin aktarılırken, bu bilinci geliştirecek armağanlar da verildi. Seyhan Belediyesi ’nin sıfır atık eğitimi çalışmaları isteyen tüm okullarda yapılacak.
ÜRETEN BELEDİYE ANLAYIŞININ AYRILMAZ PARÇASI
Sıfır atık yönetiminin üreten belediye anlayışının doğal bir parçası olduğunu belirten Başkan Akay, 1 ton kullanılmış kağıdın geri dönüştürülmesi durumunda 17 ağacın kesilmesinin, 36 ton sera gazının ve 267 kilo kirletici gazın atmosfere atılmasının,  25 bin 900 litre suyun harcanmasının, 4 bin 410 litre petrol tüketilmesinin, 2.3 metreküp çöp alanının işgalinin, yüzde 35-50 oranında enerji harcanmasının önlenebileceğine dikkati çekti. Akay, “Yaşamımız içerisinde bu farkındalığı uyguladığımız takdirde hem israfı önleyebilir, ayrıca de doğal kaynakları koruyup,  yeniyi üretmek yerine elimizde zaten var olan geri dönüştürülebilir atıkları kullanarak sınırlı orandaki doğal kaynaklarımızı koruyabilir ve enerjiden tasarruf ederek ekonomimize katkı sağlayabiliriz. Bu bizim insanlık görevimiz çünkü bu dünya hepimizin” dedi.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir