Muş

Muş’ta 120 bin kovanda bal sağımına başlandı

Muhammed Sami MARAL/MUŞ, – ZENGİN florasıyla arıcıların akınına uğrayan Muş’ta, hasat dönemine girildi. 70 bini gezgin ve 50 bini yerli elde etmek üzere 120 bin arılı kovanın bulunduğu Muş’ta arıcılar, üretilen balların sağımını yapıyor. Varlıklı bitki örtüsüne sahip şehir halkı ile bölgesinde sağlanan kolaylık ortamıyla yayla ve dağlık alanları güvenle kullanan arıcılar, 700 bin ton bal bekliyor. 
Merkeze bağlı Karlıdere köyünde yaz baştan başa arıcılık yapan üreticiler, bal sağımına başladı. Arazide tek tek açılan kovanlardan çıkarılan petekler, bal sağımı için hazırlanmış hale getirildi. Temizlenen petekler, makinelere yerleştirilerek, bal sağımı gerçekleştirildi. Peteklerden süzülen ballar, daha sonra kavanozlara dolduruldu. Köydeki bal sağımına katılan Muş Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Fırat Pekbay; 70 bin yolcu, 50 bin de yerli almak üzere 120 kovanda bal üretimi yapıldığını söyledi. Bu yıl 700 ton bal rekoltesi beklendiğini bildiren Pekbay, 10 milyon liralık kazanç hedeflediklerini kaydetti. Yaylalarda güvenliğin sağlanmasıyla arıcılıkta kayda değer gelişmeler olduğunu gösteren Pekbay, “Bölgenin huzura kavuşmasıyla beraber mevcut işletmelerimiz rakımı yüksek olan yaylalarımızda üretimlerini yaptı. Hemen de bal hasadını gerçekleştiriyorlar” dedi. 
Bu sene 200 arılı kovan ile imal yaptığını gösteren Ekrem Demir ise fazla kaliteli bal elde ettiklerini dile getirdi. Demir, “Muş bölgesindeki balları diğer ballardan ayıran en büyük özelliği, geven ve kekik balı olmasıdır. Bu da bir sürü hastalığa şifadır. İnşallah müşterilerimiz de bundan faydalanacaktır. Bu yıl elde edilen verim epeyce kalitelidir” diye konuştu.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir