Gündem

Mehmet Ceyhan ’dan kritik uyarı: Boşuna 17 gün kapanmış oluruz

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK’te Haber Müdürü İdris Arıkan, İstihbarat Şef Yardımcısı Fulya Öztürk ve spiker Fulya Kalfa’nın sorularını yanıtladı. Gündem 17 jurnal bütün kapanmaydı.

Prof. Dr. Ceyhan bütün kapanma kararı sonrası İstanbul’dan öteki şehirlere yapılan yoğun seyahatin olgu sayılarını artıracağını vurguladı: Otogarlardaki işte insanların tıklım tıklım. Bu görüntülerle gezi yasağından almak istediğimiz faydayı zaten kaybettik. Tatil yöreleri zaten bir olgu artışıyla karşılaşacak.

Ceyhan, bütün kapanma bittiğinde iller arası geri dönüşlerin aşamalı olarak yapılması gerektiğinin altını çizdi: Bir güne iki güne bunların dönüşlerini sığdırırsak belli aynı tablolarla karşılaşacağız zaten. Yoksa benzer görüntülerle dediğim gibi boşu boşuna 17 gün eve kapanmış oluruz başka bir şeye yaramaz

DÖRDÜNCÜ DALGA UYARISI

class=’cf’>

Mehmet Ceyhan, 17 gün sonradan kısıtlamaların birdenbire bire kaldırılmaması gerektiğini belirtti : Mesela martın başında yaptığımız gibi pat diye bire okulları açıp, esnafın meslek yerlerini açıp hepsini aniden 18’inde yaparsak eğer hiç şüpheniz olmasın daha büyük bir dördüncü dalga yaşayabiliriz çünkü aşılama oranlarımız çok düşük az önce.

İSTANBUL İÇİN UMUTLU KONUŞTU

Ceyhan, bütün kapanmanın sağlayacağı avantajlara da değindi. Toplu taşımadaki kalabalığın önleneceğini söyledi. Seyahat yasağının getirilmesinin fazla önemli olduğunu açıklama etti. İstanbul için de kayda değer bir tanımlama yaptı: Muhtemelen İstanbul’da daha önemli bir olgu azalması göreceğiz, çünkü kalabalık azalacak toplu nakliye araçları kullanılmayacak, meslek yerlerinin manâlı bir kısmı kapalı olacak.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir