İstanbul

Kemik suyunda 50 kavanozdan 5 bine; Tavsiyeyle başladı, siparişlere yetişemiyor

Gül VAHŞI-Hüseyin IYI ANLAMAK/İSTANBUL, – İstanbul’da yaşayan 41 yaşındaki Nezihe Filiz Toker, babaannesinden öğrendiği kemik suyunu yıllarca yapıp ailesine içirdi. 2 çocuk annesi kadın, arkadaşının tavsiyesiyle 2 sene önce kendi markasını kurdu. İlk başlarda ayda 50 kavanoz satan Toker, şimdilerde bu sayıyı 5 bin kavanoza çıkararak, siparişlere yetişememeye başladı. Girişimci kadının hedefi ata içeceği olan kemik suyuyla dünyaya açılmak.

İstanbul Çengelköy’de yaşayan Nezihe Filiz Toker, babaannesinden öğrendiği kemik suyunu yıllarca ailesine içirdi. 2 çocuk annesi bayan, arkadaşının ürünü fazla beğenip ‘şirketleşmelisin’ tavsiyesiyle 2 sene önce Bone Sante adıyla bir marka kurarak, ticarete atıldı. Ayda 50 kavanoz satarken şimdilerde 5 bine dek çıktığını söyleyen Toker, siparişlere yetişemediği için çoğalma yoluna gittiğini dile getirdi. 

“İYİ Kİ İNSANLARA DOKUNMUŞUM”

Markasının hikayesini anlatan Toker, “10 yıldan fazla bir süre evimde yapıp aileme içiriyordum. Mersinliyiz, soframızda etsiz yemek olmazdı. Bir arkadaşım, ihtiyacı vardı, benden kemik suyu alıp kullanıyordu. Kemik suyunu ayrı ve güzel yaptığımı söyledi. İnsanlarla paylaşmamı, değerlendirmemi nasihat etti. Fikre önce soğuk yaklaştım internetten, insanlarla iletişime geçirmek korkutmuştu. Derhal iyi oysa yapmışım diyorum. İyi ki insanlara dokunmuşum, sağlıklı olmaları için faydam dokunmuş” dedi.

“SATIŞLAR 100 KAT ARTTI”

Kontrollü büyümek istediğini söyleyen Toker, “İlk başladığım zaman ayda 50 kavanoz satarken 2 yıl içinde bu sayı 5 bin kavanoza çıktı. Siparişlere yetişemiyorum, bir hafta evvelden sipariş alıyorum, insanları bekletiyorum. Artık gelişmek için bir adım atmam lüzumlu. Aynı kalitede ve değerlerden ürünü insanlara ulaştırmak için kontrollü gelişmek istiyorum. Hiç hayal kurmadan, ayağımı yorganıma tarafından uzatıyorum. Soğuk zincirle bütün illere kargo yapılıyor. İstanbul ’da siparişleri şahsen biz adrese teslim ediyoruz” diye konuştu.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE FAYDASI BÜYÜK”

İlikli kemik suyunu uç içmenin bütün kan dolaşımı olumlu etkilediğini gösteren Toker, “Protein oranı yüksek, bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak için kemik suyunun koskocoman bir faydası var. Tüm yemeklerinize bir kaşık katarak, lezzet verebilirsiniz. İlk başladığım zaman alan emin isimler var, onlarla dost olduk. Bana kahveye geliyorlar, benim bereketim onlar. Ürünlerim, kulaktan kulağa duyuldu, pek ilerledim. Bugünlere de böyle geldim. Kendimi mükemmel hissediyorum, ırk samimiyetime ve doğruluğuma inanıyor” ifadelerini kullandı.

GERİ DÖNÜŞLER YORGUNLUĞUMA DEĞİYOR

Bayan girişimci, “Bir şey yanlış olacak diye ödüm kopuyor, hala mutfağın içindeyim. Kemikleri takım arkadaşlarımla kaldırıyorum, fırınlıyorum. Kavanoza koyuyorum, bana keyif veriyor. Geri dönüşler çok hoş, böyle olunca tüm yorgunluğum gidiyor” dedi.

ÜRÜNDE 19 GRAM PROTEİN VAR

Çok artı araştırma yaptığını anlatan Toker, “Kemik suyu üstüne yurt dışı seyahatlerim oldu, okudum. Kaç derecede fırınlamam gerekiyor, bitkileri ne zaman koyacağım gibi konuları alanında uzman hekimlerden kemik suyu üzerine veri aldım. Ürünün 100 mililitresinde 19 gram protein var” diye konuştu.

“KEMİK SUYU CET İÇECEĞİMİZ”

En leziz ürünü, en yüksek değerlerle insanlara sunmak istediğini vurgulayan Toker, “Çünkü insanların içme alışkanlığını kazanmasını amaçlıyorum. Bizim ata içeceğimiz, içmeyi bırakmışız ve genetiğimiz değiştirilmiş. Hazırlanmış gıdalar ve fast food ile sağlığımızı bozmuşuz, geleneksel yemeklerimize dönersek sağlığımızı da geri kazanırız” ifadelerini kullandı.

MS HASTALARI, KEMOTERAPİ GÖRENLER, OTİZİMLİ ÇOCUKLAR…

Çoğu insana kemik suyunu içirmeyi başardığını aktaran Toker, “‘Hayatta içmem ’ diyen ırk bile ‘hiç kokmuyor, ne değin güzelmiş ’ diyerek içti, şifasını fark etti. İnsanlar, 1 aylık kürü yaparken tırnaklarında, saçında, yüzünde, ruhunda ve enerjisinde etkisini gördü. Kemoterapi görenler, MS hastaları, otizmli çocuklar, iletken bağırsak sendromu yaşayanlar, kırık tedavisi görenler, eklem ağrısı ve kemik erimesi olanlar yaygın kullanıyor” dedi.

HEDEF İHRACAT YAPMAK

Kemik suyunu Türkiye ’nin her yerine gönderdiğini söyleyen Toker, “Lakin en büyük amacım, soy içeceğimizi başka ülkelere de içirmek, Türk markasını oralara taşımak. Çünkü bu değin hoş bir mahsul hiçbir ülkede yok. İnsanlar yurt dışından gelip çantalar dolusu mahsul alıp gidiyor. Ülkelerinde bir yer açmamı istiyorlar. Atacağım bu adım bana ışık olacak ve ilerlememi sağlayacak. Zincir marketlerde elde etmek gibi bir hedefim değil. Butik olarak belirtilmiş şehirlerde olmak istiyorum bunlar hayal değil benim hedeflerim. Ürünün sevileceğine ve tutulacağına inanıyorum” diye konuştu.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) kurmuş olduğu ‘İhracata İlham Veren Kadınlar Platformu’na dahil olduğunu söyleyen Toker, “Online söyleşilere katıldım. İhracat yapmış girişimci kadınlar bizlere deneyimlerini anlatıyor, yol gösteriyor. Kadın girişimcilere böyle takviye verilmesi, kadının ülke ekonomisine katkısı çok manâlı” dedi. 

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir