İstanbul

Kadınlar, sağlık politikalarını oluşturmada söz sahibi olsun

İSTANBUL, –Sağlıkta bayan çalışan oranının yüksek olduğunu söyleyen Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ’nden Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Asiye Gül, sağlık politikalarını oluşturmada söz sahibi olmak istediklerine dikkat çekti. Prof. Dr. Gül, sağlıkçıların bitkinlik ve kuvvet olaylarına karşı kurum ve idare politikalarıyla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Afiyet alanında bayan emekçilerinin iş güvenliği, yoğun gerginlik, meslek yükü, özel yaşam dengesi gibi ayrı başlıklarda da çaba verdiğini gösteren Prof. Dr. Asiye Gül, çözümün etkin afiyet politikalarıyla olası olduğunu belirtti. Sağlıkta kadın çalışan oranının yüksek olmasına karşın sağlık politikalarını oluşturmada yeteri değin laf sahibi olmamasına da dikkati çeken Prof. Dr. Gül, sağlıkta kadın emekçilerinin özellikle analık başta elde etmek üzere özel yaşamdaki rolleriyle fiziksel ve psikolojik olarak tükenmeye daha açık olduklarını kaydetti.

PANDEMİDE HEMŞİRELER

Toplum sağlığını ilgilendiren alanlarda hemşirelerin kayda değer bir rol üstlendiğini gösteren Prof. Dr. Gül bulaşıcı hastalıklar alanında uzmanlaşan hemşirelerin pandemi dönemindeki çalışma süreçlerini şöyle özetledi:

“Pandemi döneminde hemşireler ön saflarda yer almış ve çoğunluğu bu dönemde alanı olsun veya olmasın koronavirüslü hastalara bakım vermişlerdir. Hastaya bakım veren hemşirelerin yanı sıra enfeksiyon yoklama hemşireleri de keza toplumun ayrıca de sağlık çalışanlarının eğitiminde büyük rol oynamıştır. Enfeksiyon denetleme hemşireleri hem sağlık durumu kurumlarında ayrıca de toplumda bulaşıcı hastalıkları önlemek için bireylerin nelere dikkat etmesi gerektiğini, ailelerini ve çevrelerini nasıl koruyacaklarını ve hastalıkların yayılmasını nasıl önleyeceklerini öğretmektedir. Hemşireler, fakülte eğitimlerinde bulaşıcı hastalıklar hemşireliği adı aşağıda özel dersler de alarak, bu uzmanlığı kazanır.

Hemşireliğin tüm dünyada halk müziği sağlığında manâlı bir rol oynadıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Gül mesleğin engebeli yönlerini şöyle aktardı:

“Hemşirelik hastalıkların önlenmesine odaklanan yani koruyucu/önleyici sağlık durumu hizmetini yerine getiren bir meslek. Bu alanda hemşirelerin karşılaştığı en büyük güçlük; hastalıklardan korunma ve toplum sağlığının yükseltilmesi rollerini etkili bir şekilde uygulayamamaları. Çünkü sağlık hizmeti ülkemizde daha çok tedavi edici sağlık hizmeti faal. Koruyucu afiyet hizmetlerine daha fazla önem verilmesi, üstteki idare ve dernekler kadar desteklenmesi ile hemşirelerin toplumun sağlığını, bu nedenle toplumun hayat kalitesini arttırabileceklerini düşünüyorum.”

Sağlık alanında çalışan kadın emekçilerin tükenmişliğini alıkoymak için belirli girişimlerin de önemine dikkati çeken Prof. Dr. Asiye Gül, “Yargı ettikleri ücreti almaları, alıştırma saatlerinin azaltılması, istihdamın arttırılması, sosyal olanakların genişletilmesi, müsade sürelerinin daha uzun olması gibi girişimlerin tükenmişliği azaltabileceğini düşünüyorum” dedi.

Sağlıkta zor gerçeğinin de tükenmişlik sürecinde ve düzeyinde manâlı bir başlık olduğunu kaydeden Prof. Gül şunları söyledi:

“Kadına yönelik zorlama sadece sağlık durumu alanında değil toplumsal olarak da yüksek oranda meydana gelmektedir. Hemşirelerin yöneticileri ve kurumları göre mesleki gelişimlerinin sağlanması açısından desteklenmeleri de bu noktada son derece önemlidir.”

HEMŞİRELİK MESLEĞİNİN GELECEĞİ

Pandeminin sağlık alanında da metamorfoz ve dönüşümü tetiklediğini kaydeden Prof. Dr. Gül, hemşirelik mesleğinin yeni profili şöyle özetledi:

“Pandemi sonrası dünya için yetişecek hemşirelerin aralıksız eğitim ilkesini benimsemiş, yardımsever ve bütüncül gösterme açısına sahip, eleştirel düşünen, tahlilci, reformcu özelliklerinin olması gerekir. Günümüzde küreselleşmenin bir sonucu olarak bir tanıdık olmayan dilin bile yetmediği görülmektedir. Yetişmekte olan hemşireler, yabancı dil konusunda da kendilerini geliştirmeliler. Ilave olarak ayrıca hastalarına hem kendilerine uygulayabilecekleri yoga, meditasyon, refleksoloji vb. gibi tamamlayıcı tedavilerle ilgilenmelerini öneriyorum.”

Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asiye Gül, hemşirelik mesleğini düşünen adaylara da şu önerilerde bulundu:

“Hemşirelik sıhhat alanındaki her pozisyon gibi özveri gerektiren bir iş. Artı görüş, çözüm odaklı teşebbüs bu meslekte çok değerli.  Seçim edecek adayların bu mesleğin taleplerini bitmiş kabul etmiş olması, eğitimlerinde mutlu ve başarılı olmaları için önemli. Kendisini sürekli öğrenerek geliştiren bireyler için geleceği oldukça parlak bir iş. Alıştırma alanı yalnızca sağlık kurumları veya hastaneler değildir. Üniversiteler, okullar, kreşler, fabrikalar, hap şirketleri, sigorta şirketleri gibi çoğu alıştırma alanı var. Yurt dışında Almanya, Avusturya gibi ülkelerde hemşire ihtiyacı fazladır ve bölümümüze de bu ihtiyacın karşılanabilmesi için talepler gelmektedir. Başlıca bayan mesleği olarak kabul edilse de erkek hemşirelerin sayısı da giderek artıyor. Bu noktada sağlık alanında kariyer yapmayı düşünen erkek öğrencilerin ve adayların da tercihlerinde hemşirelik bölümünü araştırmalarını öneririm. Biz de bölümün bütün ekibi ile erkek hemşirelerin bu mesleğe koskocoman katkı maddesi yapacağını düşünüyor ve destekliyoruz.”

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir