AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAnkara (Yerel Haber)AntalyaArdahanAydınGaziantepGiresunGümüşhaneGündem

İngiltere’yi karıştıran protesto! Polis şefine istifa çağrısı

Londra’da 3 Mart akşamı evine sırası gelmişken kaybolan ve günler sonra cesedi bulunan 33 yaşındaki Sarah Everard’ı anma törenine polisin müdahalesi tepki çekti. Yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını mazeret bildiren polisin, yüzlerce kişinin katıldığı anma töreninde 4 kadını gözaltına alması ve özellikle nezaret esnasında bir kadını yere yatırması sonrası, protesto çağrısı yapıldı. Çağrı üstüne çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yüzlerce birey, Londra Polis Teşkilatı Binası Scotland Yard önünde toplandı. Keza polis hem de kadına aleyhinde şiddetin protesto edildiği eylemde, sık sık “utanın” sloganları atıldı ve Londra Polis Teşkilatı Şefi Cressida Dick istifaya çağrıldı. Protestocular, daha sonra yürüyüşe geçerek Parlamento Meydanı’nda eylemlerini sürdürdü.

POLİS MÜDAHALESİ “TİKSİNDİRİCİ”

Eyleme katılan Sheeran Brian isimli bir bayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polisin törene müdahalesinin “tiksindirici” olduğunu belirterek, “Nihayetinde kelimenin bütün anlamıyla töreni desteklemeleri gerekiyordu. Esasında orada olmalarına bile gerek yoktu. İnsanların barışçıl bir şekilde kutlama töreni yapmasına izin vermediniz. O halde töreni şimdi sizin önünüzde yapacağız. Açıkça istediğiniz buydu ve elde ettiniz. Nihayetinde Londra sokaklarının dargın olmamasını bekleyemezsiniz.” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI VE POLİS ŞEFİ İSTİFAYA ÇAĞRILDI

Carrie Mitchell adlı başka bir kadın da, “Polis, saldırganların peşinden gitmek yerine bizi yargılamaya öncelik veriyor ve baskı ve ayrımcılıktan yargılanmaktan kurtuluyorlar. Buradaki insanlarla birlikteyiz. Çünkü polis şiddeti sona ermeli ve Cressida Dick gitmeli. O bayan gitmeli. İçişleri Bakanı da (Priti Patel) istifa etmeli. Bu (müdahale) bütün bir rezaletti ve bu yüzden buradayız.” diye konuştu.

“HAK VE KORUMA İSTİYORUZ”

Lisa Longstaff ise polisin kaynaklarının eksik olduğunu duymaktan bıktıklarını, ancak durmadan polise yeni yetkiler veren yeni yasalar çıkarıldığını açıklama ederek, “Yarın polise erteleme, arama ve çoğunlukla protestoları yasa dışı ilan etme yetkisi veren yeni bir yasa parlamentoya gelecek. Ve biz kadınların erkekler tarafından öldürülmesine, polis nezaretinde ölümlere, ırkçı saldırılara ‘hayır’ diyoruz. Yargi ve koruma istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KADINLARLA BİRLİKTE ÇABA EDECEĞİZ”

Sam Weinstein isimli bir erkek de, erkeklerin kadınlara kuvvet uygulayan hemcinslerine aleyhinde ayaklanmaları gerektiğini vurgulayarak, “Kendimizi arındırmak için bunu yapmalıyız. Fakir kadınların bununla (kuvvetle) zengin kadınlardan daha pozitif karşı karşıya geldiğini anlamamız doğrusu manâlı. Özellikle beyaz olmayan kadınların daha savunmasız olduğu konusunda hepimiz daha aklıselim olmalıyız. Kadınlarla birlikte uğraş edeceğiz.” dedi. Weinstein, ülkedeki tecavüz vakalarının yalnızca yüzde 1’ine canice verildiğini de kaydederek, bu yolla tecavüzün kabahat olmaktan çıkarıldığını söyledi.

SARAH EVERARD CİNAYETİ

Sarah Everard, 3 Mart akşamı arkadaşının evinden çıkıp kendi evine giderken kaybolmuştu. Londra yakınındaki Kent’te, 10 Mart’ta yer alan insan kalıntılarının Everard’a ait olduğu saptama edilmişti. Kaçırma ve öldürme olayıyla ilgili polis memuru Wayne Couzens, 13 Mart’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Everard cinayeti, ülkede sokakların ne değin güvenli olduğu tartışmasını başlatırken, kadınlar sosyal medyadan korkularını ve yaşadıklarını dile getirmişti. Akşam saatlerinde sokakta kendilerini güvende hissetmediklerini oysa taksiye de binmeye korktuklarını açıklayan bazı kullanıcılar, taksi veya Uber gibi internet tabanlı uygulamaları kullanırken, plakanın fotoğrafını çekip arkadaşlarına ya da ailelerine gönderdiklerini, canlı konumlarını paylaştıklarını yazmıştı. giderken muhalefet, son bir yılda 118 kadının öldürüldüğüne muhabere ederek, hükümetin daha sert tedbirler almasını istemişti.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir