Adana

Çukurova’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri gerçekleştirildi

ADANA,- ÇUKUROVA Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Başkan Soner Çetin, kadınlara karşın artı ayrımcılık yapmaya devam edeceklerini kaydetti.
Bülent Ecevit Kültür ve Sanat Parkı ’ndaki Çukurova Büyük Kasaba Konseyi Kadın Meclisi ile birlikte düzenlenen faaliyet, kadınların kadına şiddete uyarı çektikleri kısa tiyatro gösterisi ile başladı. Gösterinin ardındaki konuşan Başkan Soner Çetin, “2020 yılında 300 kadın cinayete kurban gitti. Bu yılın başından itibaren de 58 bayan hayata kaybetti. Bu durumun önemli şekilde irdelenmesi gerekiyor. Herkes bu konuda konuşuyor, söylev atıyor, farkındalık yaratmaya çalışıyor ama bayan cinayetleri durmuyor. Bir hukukçu olarak söylüyorum; cezaların caydırıcı olması gerekiyor. Kadına yönelik güç cinayetin habercisi oluyor. Kuvvet uygulanırken gerekli cezalar verilse olur ya cinayetler olmayacak” dedi.
Başkan Soner Çetin, bu süreçte dürüst yapılanları da el çırpmak gerektiğini belirterek, KADES uygulamasının yararlarını anlattı ve uygulamayı hayata geçirenlere teşekkür etti. Sorunun eğitimle çözülebileceğini kaydeden Başkan Soner Çetin, bu konudaki eğitimin minik yaşlarda evde başlayacağını vurguladı. Başkan Soner Çetin, ailelerden erkek çocuklarını kız çocuklarından değerliymiş gibi hissettirmemeleri istedi. Başkan Soner Çetin, “Benim 3 kızın dahası oğlum var. Çocuklarımı birbirinden ayırmıyorum. Hatta taraf yetişmek icabında kızımdan yanlamasına taraf tutuyorum. Her şey ailede başlıyor. Mevcut durumdan toplumdaki cümbür cemaat sorumlu” ifadelerini kullandı.
Başkan Soner Çetin,  Çukurova Belediyesi ’nin kadınlara yönelik çalışmalarını anlattı:
“Çukurova Belediyesi toplumun tüm kesimlerini düşünüyor ama kadınlara öbür bir siklet veriyor. Mahalle kreşleri, kadın sohbet ve dayanışma evleri, Atatürk Bayan Yaşam Köyü ’ndeki meslek kursları her zaman kadınlara karşın projelerimiz. Ayrıca hiçbir belediyede olmayan Kadın ve Aile Müdürlüğü bu konuya ne dek siklet verdiğimizin bir göstergesi. Bir Takım kadınlar meslek sahibi olamıyor. Bunun için 27 dalda meslek kursları açarak kadınlarımızı meslek sahibi yapmaya çalışıyoruz. Bayan personel sayımız öteki belediyelere oranla çok pozitif. İşte ücrette denklik sağlanıncaya değin kadınlara karşın artı ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz. Kadın olmadığı halde bayan dostu belediye başkanı olarak anılmaktan gurur duyuyorum.”
Çukurova Büyük Kasaba Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aysel Ateş de 100 yıldır kadınların ne istediğinin hiç dinlenmediğini veya anlayışlı olmak istenmediğini söyledi. Cinsiyetle anılmak istemediklerini belirten Aysel Alev, kadınların erkeklerle yaptıkları aynı işte eşdeğer ödenti almak istediklerini kaydetti. 
‘YERINE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ ’
Etkinlikte konuşan Dr. Fatma Akdoğan ise 8 Mart ’ın kutlama yok bir kutlama günü olduğunu söyledi. 8 Mart 1857 tarihinde 128 emekçi kadının hayatını kaybettiğini andıran Dr. Fatma Akdoğan, konuşmasında gençliğinden ve meslek hayatından laf etti. Dr. Fatma Akdoğan kadınların ekonomik özgürlüğünün kavuşmasının önemine değinerek, “Sonra Gelmek için daha çok çalışmalıyız. Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz” biçiminde konuştu.
Başkan Soner Çetin ’in, etkinliğe katılan kadınlara kırmızı karanfil dağıttığı etkinlikte keza resim kursuna aralıksız kursiyerlerin eserlerinin bulunduğu fotoğraf sergisi de gezildi.
KADINLAR İÇİN HATIRA ORMANI
Çukurova Belediyesi ’nin 8 Mart etkinlikleri Bülent Ecevit Kültür ve Sanat Parkı ’ndaki etkinliklerle sınırlı kalmadı. Başkan Soner Çetin, Mahfesığmaz Mahalle Muhtarlığı ’na gitgide artarak burada Çukurovalı kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günün kutladı ve karanfil dağıttı.
Ayrıca Çukurova Belediyesi Kadın ve Aile Müdürlüğü göre fidan dikme etkinliği yapıldı. Bayan derneklerinin de katıldığı etkinlikte Başkan Soner Çetin, fidan dikti, 8 Mart dolayısıyla karanfil dağıttığı kadınlarla anı fotoğrafı çektirdi.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir