Adana

Büyükşehir ’den kadınlara Mutfak Atölyesi ve Peyhane Kafe

ADANA,- ADANA Büyükşehir Belediyesi kadınlara yönelik iki kayda değer proje olan Mutfak Atölyesi ve Payhane Kafe’nin açılışını yaptı. Başkan Zeydan Karalar, “Kadınlarımız her alanda erkeklerle benzeşen ve eşit olmadığı sürece müreffef bir ülke olamayız” dedi
Büyükşehir Belediyesi, kadınların yaşamın içerisinde yer alması için gerçekleştirdiği sosyal projelerine devam ediyor. Büyükşehir, kadınlara karşın 2 farklı hizmetinde ‘Kadınlara Kazandıran Kafe” ile sertifikalı pastacı çırağı yetiştirilecek Mutfak Atölyesi açılışını gerçekleştirdi.
Adana Büyükşehir Belediyesi ile RESLOG meslek birliğiyle gerçekleştirilen mutfak sanatları ve sertifikalı pastacı çırağı eğitiminin verileceği Mutfak Atölyesi ’nin açılışında konuşan Başkan Zeydan Karalar, meslek hayatında da kadının erkekle aynı oranda yer alması gerektiğini söyledi.
Her vakit toplumsal cinsiyet eşitliğini savunduklarını bildiren Başkan Zeydan Karalar, “Ülkemiz laik, sosyal hukuk devleti olsun. Bayan-erkek benzer ve eşit olsun. Kadınlarımız her alanda erkeklerle benzer ve eşdeğer olmadığı sürece müreffef bir ülke olamayız. Bu eşitlik alıştırma hayatında da olsun. Avrupa ’da çalışanların sayısal oranına baktığımızda kadınların egzersiz hayatındaki yeri yüzde 50, yani eşit. Türkiye ’de bu rakam yüzde 30 ’u hiç geçmedi, hatta günümüzde yüzde 27 dolayında. Bu açtığımız ‘Mutfak Atölyesi ’ ve ‘Kadınlara Kazandıran Kafe ’ kadınlarımızın hem meslek hayatına birincil adımları atmasını sağlıyoruz, ayrıca de birlikteliklerine katkı sunuyoruz” dedi.
‘KADINLARI HER ZAMAN DESTEKLEDİK’
Kadınların üretmesini ve kazanmasını her zaman desteklediklerini ve bunun için projeler ürettiklerini açıklayan Başkan Zeydan Karalar, Seyhan Belediyesi ’nde başlattıkları Kınalı Eller Kooperatifi ’nin benzerini şimdi Büyükşehir ’de Meryem Bayan Kooperatifi ile gerçekleştirdiklerini vurguladı. Başkan Karalar, 150 kadının Meryem Bayan Kooperatifi ’nde üretime katıldığını vurgulayarak “Ben onların yanında her tarlaya gittiğimde yüzlerindeki mutluluğu görünce onlardan daha fazla mutlu oluyorum. Kadınlarımıza lavanta fideleri dağıttık. Acilen onların ektiği lavantalar ile ayrıca Adana, hem ekonomi güzelleşecek. Üretim daha da arttığında onları işletmelerle destekleyeceğiz” diye konuştu.
KADIN CİNAYETLERİ
Başkan Zeydan Karalar konuşmasında özellikle son dönemde yaşanan kadına karşın zorlama konusuna da değildi. Başkan Karalar, “Son zamanlarda kadına şiddetin mucizevi arttığını görüyoruz. Burada bir tespiti gerçekleştirmek durumundayız. 2020 yılında 300 bayan öldürüldü. 2021 Ocak-Şubat aylarında 58 kadın cinayete kurban gitti. Bu cinayetlerin önüne oysa eğitimli bir toplumla geçilebilir” dedi.
PROJELERİN AMACI
Adana Büyükşehir Belediyesi ve RESLOG meslek birliğiyle yürütülen Mutfak Atölyesi ’nde Suriyeli ve Türk kadın kursiyerlerin mutfak sanatları ve sertifikalı pastacı çırağı eğitimiyle sosyal hayata uyum sağlamaları, üretime katkı maddesi koymaları desteklenecek. “Kadınlara Kazandıran Kafe” sloganıyla açılan, Iş Edindirme Merkezi bünyesindeki Payhane Kafe’de ise kadınlar, atölyede emeğiyle ürettikleri ürünleri satışa sunacak.

 

 

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir