İstanbul

Başkan Yazıcı, “Canınız hiçbir şeyden kıymetli değildir”

İSTANBUL, – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) İstanbul Şubesi, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ve Semt Afet Gönüllüleri Derneği’nin (MAG-DER) hazırladığı ‘Afete Dayanıklı Toplum Projesi’ kapsamında ‘Afetlerde Lokal Yönetimlerin Rolü’ konulu panele katılan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, zelzele konusunda önemli araştırmalar yaptıklarını ifade ederek, “Zelzele hemencecik kim hangi toplanma alanında olacak ve ya görevi ne olacak, çocuk-anne-baba birbirlerini nerede bulacağını bileceği bir zelzele atama emrini hazırlıyoruz” dedi.

Dünya çapında örgütlü Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) İstanbul Şubesi, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ve Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği’nin (MAG-DER) hazırladığı ‘Afete Dirençli Toplum Projesi’ dahilinde ‘Afetlerde Yerel Yönetimlerin Rolü’ konulu panel online yapıldı. Panele depremin azami hissedileceği ilçelerden bir adam başına olan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ’da katıldı. Panel esnasında deprem öncesi hazırlıklar, deprem ardından oluşabilecekler sorunların çözüme kavuşturulması için yapılan çalışmalar, yer sarsıntısı tahsis emri gibi konularda açıklamalarda bulundu. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Printer,” Deprem anında kim hangi toplanma alanında olacak veya görevi ne olacak, çocuk-anne-baba birbirlerini nerede bulacağını bileceği bir zelzele tahsis emrini hazırlıyoruz” dedi.

“2013 YILINDAN BERİ YER SARSINTISI RİSK HARİTASI BELİRLEDİK”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Printer,” Biz zelzele konusuna çok siklet veriyoruz. Vermemiz de gerekiyor zaten. Biz fay hattına en yakın iki ilçeden birisiyiz. İstanbul Teknik Üniversitesi ile tehlike haritası çıkardıktan sonradan biz şunu gördük; Tuzlamızın bir sanayi ilçesi olması, İstanbul ’un en ucunda olması ve merkezden uzak olması ama imkân olanaklar ile nelere sahip olduğumuzu çıkarmaya çaba ettik. İşte, malzemelerden temin ederiz, yiyeceklerden temin ederiz. Bunun gibi zelzele ardından ortaya çıkabilecekleri risk haritası ile birlikte geliştirmeye çalıştık. 2013 yılından beri de bunu yaptık. Bizim mobil kriz merkezimiz, uzun yıllardır hizmet veriyor. Şuan bunu sabitliyoruz. Mobil kriz merkezi oluşturmuştuk. İletişimde uydu bağlantısı ilk önce elde etmek üzere telsiz hatları ve diğer tüm iletişim metotları ile mahalle facia gönülleri ile arkadaşlarımız belediyenin tesislerinden daha alçak yapısını bu konuda hazırlanmış tutmaya gayret ettik” dedi.

“SİVİL İNİSİYATİFİ KATMADAN DEPREM SONRASI KAOSU DURDURMAK OLASI DEĞİL”

Başkan Yazıcı, deprem tahsis emri hazırladıklarını belirterek, ”Sivil inisiyatifi katmadan bilhassa metropollerde deprem sonrasındaki kaosu durdurmak mümkün değil. Ben bunu birkaç yerde altını çizerek ifade ettim. bu nedenle biz mahallerde yıkım gönüllüleri oluşturulması, Büyük Kasaba Konseyi bünyesinde birimler oluşturulması, zelzele ödev emri gibi deprem hemencecik kim nerede olacağına dâhil her ailedeki her çocuğun, annenin, babanın yer sarsıntısı hemen nereye gideceğini bilmesi gerekir gibi bizim bir deprem atama emri gibi bir projemiz var. 2013 yılından beri bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yer Sarsıntısı derhal kim hangi toplanma alanında olacak ve ya görevi ne olacak, çocuk-anne-baba birbirlerini nerede bulacağını bileceği bir deprem atama emrini hazırlıyoruz” dedi.

“BİZZAT KENDİM GÖRÜŞEREK DÖNÜŞÜME İKNA ETTİM”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Printer 60 yıllık evleri ve meslek yerlerini kişisel olarak kendisi görüştüğü ve geri dönüşüme ikna ettiğini belirterek, ”Eski binaların yenilenmesi konusunda İmar Kanunu, Tuzla Belediye Meclisi ve İBB Meclisi ’nden alınması gereken kararlar ve plan notları, kot altı-üstü ya da kendi yerleşimlerini etkileyebilecek olan kendine özel konularını veya durumlarını tespit edip takriben 130 tane site dahil almak üzere bin 600 ’e yakın bağımsız bölümde değişim gerçekleştirdik. Fazla fazla bağırıp çağırmadık lakin çok sessiz sedasız önemli işler yaptık. 40 bin kişiyi ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz. Bunların tümü Tuzla ’da gerçekleşmiş durumda. Bugüne kadar 1478 binada biz değişim gerçekleştirdik. 41 sitede değişim gerçekleşti. Biz acilen 18 sitede de görüşmeye devam ediyoruz. Sadece İçmeler Mahallesi ’nde 88 bağımsız bölüm, 60 yıllık evlerin işyerlerinin olduğu yerlerde bile biz o ahali ile 6 ay bana kalırsa kendim görüşerek onları ikna ettim. Yeniden İçmeler Mahallemiz var eski mahallerden. Yaklaşık 2 bin konuta karşın oradaki projemizde onayımızı aldık. Bakanlıktan çıktı. Önümüzdeki bir iki ay içerisinde başlayacağız” dedi.

“CANINIZ HİÇBİR ŞEYDEN KIYMETLİ DEĞİLDİR”

Tuzla ’da eski yapı ve daire sahipleriyle kişisel olarak toplantılar yaparak dönüşümü konusunda her türlü kolaylığı sağladıklarını ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı. “1999 yılı depreminde orta hasarlı ve riskli olarak bizim bölgemizde yaklaşık 70 ’e yakın bina belirlenmişti. Bunu ben 3 ’e ayırdım. E-5 üstünü ikiye ayırdım. E-5 altı olarak bu hasarlı binaların sahipleri ile bir araya geldim. Son toplantımı sizinle paylaşacağım. Orta hasarlı binalar için Bakanlığımız bin 300 ’e yakın bina belirlemiş. Bunların 70 her birine Tuzla ’da. Bunların yarısını dönüştürmüşüz. Öteki yarısına da kuvvetlendirme yapmışlar. Fakat, yapmış oldukları güçlendirmeye dahil evrakları bulamıyoruz. Onlar diyorlar ancak; ‘Güçlendirdik ’. Biz de diyoruz oysa; ‘İspatlayın ’. İnanın en sonunda şunu söyledim; ‘Canınız hiçbir şeyden kıymetli değil ’. Para da bulacağız. Bir, kuvvetlendirme, ispatlayamıyorsanız baştan güçlendirme. Onu da yapamıyorsanız gelin birlikte yenileyelim” dedi.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir