AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAnkara (Yerel Haber)AntalyaArdahanAydınGaziantepGiresunGümüşhaneGündem

Bakan Fahrettin Koca’dan, sağlık çalışanları için dijital mektup çağrısı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 14 Mart Tıp Bayramı şerefine sağlık durumu çalışanları için mektup yazdı. Mekutubuna, “Meslektaşlarıma” ifadesi ile başlayan Bakan Koca, “Çanakkale’de şehit olan tıbbiyelilerin vatan sevdasını… En baskı koşullarda hizmete koşarken, alçak örgütün alçakça saldırılarında şehit düşen sıhhat çalışanlarımızın meslek aşkını… Kuvvet mağduru şehitlerimiz Ersin Aslan’ın, Göksel Kalaycı’nın, Kamil Furtun’un, Ali Menekşe’nin ve şiddete maruz kalmış arkadaşlarımızın acısını… Salgınla mücadelede yitirdiğimiz üç yüzü aşkın sağlıkçı arkadaşımızın özlemini… Gösterdikleri bütün çabalara karşın gözleri önünde sönen her bir hayatın hüznünü… Elinde, terinde, emeğinde her yerde yeşeren hayatların verdiği huzuru… Ve varlıkların en şereflisi olan insana hakkıyla hizmet onurunu o kocaman yüreklerinde içeren değerli meslektaşlarım” diyerek sıhhat çalışanlarına seslendi.

Mektuba yansıyan ifadelerin, en kalbi şükran hislerinin yansıması olduğunu kaydeden Koca, “İnsanın ruh dünyasının aynası kalbidir; tüm kaygılardan bağımsız olarak kalbimizin sesine kulak verdiğimizde duyacağımız çağrı daima iyiliktir, merhamettir. Bu güzel vatanda her ne yaşarsanız yaşayın, kalbinin sesine kulak verebilmeyi, hayatı kalbiyle okuyabilmeyi, insana kalbiyle bakabilmeyi haberdar olan, bilmesi gereken bir mesleğin mensuplarısınız. Şiddet ve bir böylece da kutsal bir göreve talipsiniz. Ağrıya ilaç, yaraya merhem edinmek, cerahata neşter vurmak zorundasınız. Üstü açılanı örtmek, düşeni kaldırmak, ağlayanı güldürmektir misyonunuz. Her an ve mekanda, her hal ve şartta hiç tereddüt göstermeden hayata uzanan elsiniz hepiniz” ifadelerini kullandı.

‘VİCDANIMIZ HER DAİM DİRİDİR, DİRİ OLMALIDIR’

“Hayatın ilahi anlamını, ona ancak itimat şuuruyla yaklaşanlar algılama edebilir. Kendi idrakimize emanet edilmiş hayatımızın kıymeti o denli yücedir” diyen Bakan Koca, mektubun devamında şu ifadeleri kullandı:

“Siz sağlık çalışanlarımız, üstlendiğiniz itimat yalnızca kendi hayatınızla sınırlı değil, erişebildiğiniz insanlarca geniştir, tüm insanlıktır ve insanlık merhamet üstüne kuruludur. Acınacak Şey şiarınızdır, şiarınız olmalıdır. Emanetini üstlendiğiniz, umutla size teslim olmuş hayatlara kendi hayatlarınızı riske atma pahasına bağlantı edebilmeyi çekinmeden şekilde atama bilirsiniz. Emanetin büyüklüğü, sorumluluğun yükünü ağır kılar. Silinmeye fırsat bırakmayan terler, uyumaya talih tanımayan geceler, oturma şansı bulunamayan günler, beklenmedik zorluklar, umulmadık engeller ve hatta korkutma ve suçlamalar zaruri olur. Hiçbiri fakat hiçbiri merhametinize halel getirecek kadar mühim olamaz. Vicdanımız her daim diridir, diri olmalıdır. Bizler her zorluktan sonra bir rahat vardır inancı ve umuduyla yolumuza devam ederiz. Yunus’un deyişiyle, yaratılanı Yaratan’dan ötürü severiz. Emeğimizin karşılığını yansıtan bir gülümseyen yüz, duayla kıpırdanan bir dudak, sevgiyle çarpan bir kalp en büyük ödülümüzdür. Iş hayatımız her tarafında bunlar hep vardır, var olmaya devam edecektir. Bizler gayret ettikçe, başardıkça daha artı olacaktır.”

‘BU TOPLUM, SİZİ TERLİ ÖNLÜKLER İÇİNDE BILDIREN FOTOĞRAFLARI KATIYEN UNUTMAYACAK’

Koca, geride kalan yılın insanlığı yeni bir yaşam düzenine mahkum ettiğini belirterek, “Ruhları insani değerlerle şekillenen, yürekleri acınacak şey batmış meslektaşlarım, geride bıraktığımız yıl, insanlığı yeni bir hayat düzenine hükümlü etti. Dünyanın her köşesinde, her insanın hayatı bir şekilde pandemiden etkilendi. Kuşkusuz bu durumdan etkilenenlerin başında sizler oldunuz, afiyet çalışanları oldu. Pandemi mücadelesinde korumak için insanlarımızı eve çağırırken, sizler evlerinize giremez oldunuz. Tüm insanlara mesafeli olma, temas etmeme çağrısı yaparken sizler ön safa atılarak mücadele verdiniz. Görevimiz buydu. Kimimiz acil serviste, kimimiz yoğun bakım ünitesindeydik. Birimiz poliklinikte hastaları karşılarken bir diğerimiz laboratuvarda teşhis atama meşguliyet verdik. Sahada temas taraması yapan, evinde hastamıza ilacını ulaştıran biz olduk. Acil hastayı ambulansla hastaneye yetiştiren bizdik, acılar içindeki hastanın yanına sabahlayan biz. Siz, biz, sıhhat çalışanları, görevimizin başında olduk. Ayrılmadık, yılmadık, çaba ettik. Son yüz yılın en büyük sağlık sorunu aleyhinde mesleğimizin asalet ve şerefinin gereğini yaptık. Pandeminin yıl dönümünde açıklama ettiğim gibi, hayatlar kurtardınız. Hayatınızı riske attınız. Bu toplum, sizi terli önlükler içinde bildiren fotoğrafları katiyen unutmayacak. Sizin sayenizde bir defa daha biliyoruz fakat, insan sağlığına hizmet eden meslekler iyiliğin ve diğer insani vasıfların en çok görüldüğü mesleklerdir. Sizlere şükran duyuyoruz. Yükünüz, yorgunluğunuz kısmen azaldı lakin bugün de güvencemiz tekrar sizlersiniz. Sizlerin üstün gayretleri doğru inşallah kabus dolu o günleri en kısa zamanda geride bırakacağız. Şehvetli olarak fazla yıpransak da umudumuza daha sıkı sarılmamızı sağlayacak güzel günlere yakınız” ifadelerini kaydetti.

Bakan Koca, mektubun devamında şunları dedi:

“Milletimiz sizler için hayır dualarını ve şükran hislerini yetkisiz bırakmıyor. Kadirşinas halkımızın, canlarını emanet ettikleri sıhhat çalışanları için hissettikleri hoş duygular yargı ettiğimiz afiyet ve rahatlık doymuş günlerin habercisi olsun. Sıhhat Bakanı ve meslektaşınız olarak 14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyorum. Üstün emeğiniz ve fedakarlıklarınızdan nedeniyle sizlere teşekkür ediyorum. Halkımıza ve hayata adadığımız emeğimizi daha adil, daha kaliteli koşullarda sürdürebilmek dileğiyle hepinize en dürüst sevgilerimi sunuyorum.”

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir