İstanbul

Bahçelievler’de deprem tatbikatı düzenlendi

İSTANBUL – İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri tarafından Bahçelievler Belediyesi’nin ev sahipliğinde deprem tatbikatı düzenlendi. ‘Enkazda ve Kayıp Olaylarında Görev Bölge Canlı Arama Köpekleri’ ile parkurda önlerine çıkan zor engelleri aşmaları, yönlendirilme ve itaat, enkazda mahsur kalan kişileri bulduğunda ‘odaklı havlama’ ve enteresan aşağıda kalan gizli kutudaki kazazedeleri bulma gösterisi gerçekleştirildi. 

1-7 Mart Yer Sarsıntısı Haftası’nda, dünyanın en etkin zelzele kuşaklarından birinin üzerinde yer alan Türkiye’de, vatandaşların depreme karşı hazırlıklı olmasının sağlanması, depremden korunma yollarının anlatılması ve toplumda afete hazırlık bilincinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda Bahçelievler Spor Parkı ’nda gerçekleştirilen etkinliğe Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, İstanbul AFAD İl Müdürü Gökhan Yılmaz ve İstanbul AFAD Birlik Müdürü Cengiz Karakuş katıldı.

“MEZAR EVLERDE OTURMAYIN”

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “1-7 Mart Yer Sarsıntısı Haftası. Ülkemizde bu konuda çoğu çalışma gerçekleştiriliyor. Bizim ülkemiz deprem kuşağında olduğu için tüm vatandaşlarımızın depremle alakalı olarak itinalı olmalarını istiyoruz. Kabir evlerde oturmasınlar. Belediye olarak şehirsel dönüşümle ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlgili bakanlıklar gerekli çalışmaları gerçekleştiriyor. Biz belediye olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Vatandaşlarımız da belediye ve komşularıyla ahenkli olup mezar evlerde oturacağına depreme dayanıklı evlerde otursunlar” diye konuştu.

“AMACIMIZ HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN ZARAR GÖRMEMESİ”

Dr. Hakan Bahadır, “Biz bu makamlarda söz olsun diye oturmuyoruz. Amacımız hiçbir vatandaşımızın zarar görmemesi. Hükümetimiz kira yardımlarını artırdı, taşınma parasını veriyor. Şehirsel dönüşümü hızlandırıp depreme dirençli evler yapalım diyorum. Bu etkinliği aranjör herkese teşekkür ediyorum. Türkiye ’de deprem bilincinin olması fazla manâlı” ifadelerini kullandı.

“DEPREME KARŞI FARKINDALIĞI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

İstanbul AFAD İl Müdürü Gökhan Yılmaz ise “Zelzele haftası içinde AFAD olarak belediyeler ve çeşitli millet kurum ve kuruluşlarla belirli faaliyetler gerçekleştirmeye dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın depreme karşısında farkındalığını artırmak için araştırmalar yürütüyoruz. 2021 yılı AFAD Eğitim yılı bildiri edildi. Bütün vatandaşlarımızın bu eğitimlere katılmasını öneriyoruz. Bu tatbikat için bizlere ev sahipliği yapan Bahçeler Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir