İstanbul

Bağcılar’da dinamik denetimler başladı

İSTANBUL – İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği Kovid-19 tedbirlerine karşın ‘Dinamik Denetleme Süreci’ genelgesi zarfında Bağcılar ’da kafe ve restoranlar denetlendi. İlçedeki millet kurumlarının müşterek gerçekleştirdiği denetlemelerde yetkililer, risk haritasında turuncu olan İstanbul ’un maviye dönüşmesi için uyması gereken kurallar konusunda uyarıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın 2 Mart 2021 itibariyle yeni kontrollü normalleşme döneminde devingen denetleme modeline geçildi. Valiliklere de Kovid-19 tedbirlerine yönelik ‘Dinamik Kontrol Süreci’ konulu genelge gönderildi. Salgınla mücadeledeki tedbir seviyelerinin tehlike gruplarına kadar belirlendiği aktarılan genelgede, kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel bütün anlamıyla normalleşmenin sağlanması için temizlik, maske, uzaklık prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara toplumun bütün kesimlerince uyulmasının öneminin yanında teftiş faaliyetlerinin etkinliği ve sürekliliğinin de büyük bir etken olarak görüldüğü vurgulandı.

Bu kapsamda Bağcılar ’da her tarafta kapılarını açan kafe, restoran, fırın ve restoranlara yönelik denetimler başladı. Uygulamanın Bağcılar 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal İrade Meydanı ’ndaki ayağına Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fikri Evkaya da eşlik etti.

“TURUNCUYU MAVİYE DÖNÜŞTÜRELİM”

Zabıta ve polis ekipleriyle birlikte girilen işletmelerde İçişleri Bakanlığı ’nın yayımladığı genelgeye uyulup uyulmadığı yoklama edildi. Yetkililer, sosyal mesafe, maske takılması, masalar aralarında 1.5 metre tarafsızlık ilk önce almak üzere alınması gereken bütün tedbirleri uygun incelendi. Ekipler, dükkan sahiplerini ve çalışanları keza bilgilendirildi keza de uyarılarda bulundu. Yetkililer de risk haritasında turuncu renkle yüksek riskli durumda yer alan İstanbul ’un maviye dönüşmesi için vatandaşlardan hassasiyet göstermelerini istedi.

Denetimlerin sıkı bir şekilde sürdürüldüğünü söyleyen Kaymakam Eldivan, “Hayatımızın her alanının normalleşmesi için bütün kurallara uymamız gerekmektedir. Bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Başkan Çağırıcı ise “Cümbür Cemaat kişi olarak üstüne düşen görevi yaptığı takdirde salgının biteceğine inanıyorum. Normalleşme sürecinde belirlenen saatler fazla manâlı. Akşam saat 19.00 ’dan sonra kafe ve lokantalar açık olsaydı daha çok yoğun olacaktı. Kontrollerle İstanbul ’u maviye dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir