İstanbul

500 ’ü aşkın kadın girişimci el ürünlerini satıyor; Ev ekonomisine katkı sağlıyor

İSTANBUL, – Kadınların el emeği ürünlerini satarak konut ekonomisine katkıda bulunmaları nedeniyle açılan Maharetli Eller Çarşısı ’nda 500 ’ü aşkın kadın meslek sahibi oldu. Takriben bin 500 ürünün bulunduğu dükkanda, işçi kadınlarla bir araya gelen Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, “Vatandaşlarımız fabrikasyon mahsul değil, el emeği ürünleri gelip buradan alabiliyor ya da hediye ediyorlar. Kadınlara yardım edebilmek için herkesi buraya ağırlama ediyoruz” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, kadın girişimcileri teşvik etmek ve aile kurumunu idareli yönde dinç kılmak nedeniyle hizmet veren Maharetli Eller Çarşısı ’nı ziyaret etti. 500 ’den pozitif bayan girişimcinin, yaklaşık bin 500 ürünü satma imkanı bulduğu dükkanda, kadınlar emeklerinin karşılığını bularak çocuklarının eğitimine ve aile ekonomisine katkı maddesi sağladığını söyledi. Kadınlarla bir araya gelen belediye başkanı Mevlüt Öztekin, bütün kadınlara çiçek dağıtarak, Dünya Kadınlar Günü ’nü tebrik etti.

BUGÜNÜ EMEKÇİ KADINLARIMIZLA GEÇİRMEK İSTEDİK

Bugünü emekçi kadınlarla birlikte geçmek istediklerini söyleyen Öztekin, “Bu çarşıda ilçemizde ikamet eden takriben 500 ’e yakın hemşehrimizin kendi el emeği ürünlerini sattıkları bir mekan. Biz bugünü özellikle burada işçi kadınlarımızla vermek istedik. Dünya Kadınlar Günü ’nü tebrik ediyorum. Göreve gelmeden önce söz verdiğimiz 53 projemiz vardı. İlk hizmete geçirdiğimiz proje de bu oldu. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçirdik. Ev ekonomisine girişimci olarak kadınların destek olmak için, kendi el ürünlerini pazarlayıp satabilecekleri bir mekan olsun istedik. Çok hoş ürünler ortaya çıktı. Çocuk ürünlerinden, büyüklerin kullanabileceği çoğu el yapımı mahsul çıktı. Burada da sergileme fırsatı bulduk. Vatandaşlarımız fabrikasyon mahsul değil, el emeği ürünleri gelip buradan alabiliyor veya armağan ediyorlar. Kadınlara takviye yapabilmek için herkesi buraya ağırlama ediyoruz” diye konuştu.

EV EKONOMİMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Dükkanda ürünlerini alıcıyla buluşturan 50 yaşındaki Ayşe Kaya, “Burada el emeği ürünlerimiz var, başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bize çok büyük katkı sağladı. Pike takımları, salon takımları gibi el işlerim var. Benim ürünlerime çok istek var. 1 senedir buradayım, birçok ürünüm satıldı ve yenilerini üretiyorum. Konut ekonomimize büyük bir katkı maddesi oluyor, kadınların daha çok güçlenmesine katkı sağlıyor. Bu Nedenle ayakta kalabiliyoruz. Güzel bir kazanç elde ettim, burada çocuklarımızın geleceği için çalışıp, onları okutuyoruz” dedi.

TALEPLERE YETİŞEMİYORUM; HER ŞEYE BİR KATKIM OLDU

Şadiye Açıkgöz da, “Ben genelde dantel sarma üstüne çalışıyorum. Bu stil üzerine eğitim aldım. Başkanımızdan Allah razı olsun. Çok güzel işler çıkardık ve fazla hoş satışlarımız oldu. Evimize katkımız oldu. Ben İSMEK ’cilt öğrendiklerimle hepsini yaptım. Benim yaptığım işler için talep fazla fazla, yetiştirmeye çalışıyorum. Çocuklarıma, evime, eşime her şeye katkım oldu. Hala devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir