İstanbul

4 bin 300 kadın kent gönüllüsü ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor

İSTANBUL – Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, 4 bin 300 kadın şehir halkı gönüllüsü yaptığı incelemeler ile gereksinim sahibi vatandaşlara iyilik dağıtmaya devam ediyor. Hem Gönül Elleri Çarşısı içerisinde bulunan atölyelerde imal yapan gereklilik sahibi kadınlar konut ekonomilerine katkı sağlıyor. Dr. Şadi Printer, “Takviye konusunu bilhassa vurgulamak istiyorum. Engelli bir vatandaşımıza elektrikli araçtan, evde gereksinim olabilecek buzdolabına dek her türlü yiyecek ve nakdi yardımlar haricinde yapılan işler de var” dedi.

Tuzla’da alan el ile veren eli buluşturan Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, 4 bin 300 bayan şehir halkı gönüllüsü ile gereksinim sahibi vatandaşlara iyilik dağıtmaya devam ediyor. Cadde sokak, kapı kapı, ev konut gezen gönüllü kadınlar, aile içerisindeki belirledikleri bütün problemleri çözüme kavuşturmayı hedefliyor. Gönüllülük esası ile çalışan kadınlar, yılın her günü ev konut dolaşarak iyilik dağıtıyorlar. Hem Gönül Elleri Çarşısı içerisinde bulunan atölyelerde üretim yapan ihtiyaç sahibi kadınlar ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Dokumadan kilime, nikah şekerinden alışveriş filesine kadar çoğu alanda üretim yapan kadınların ürettiği ürünler satılarak kendilerine veriliyor.

 “NELER YAPIYORUZ? HER ŞEY YAPILIYOR”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Printer, ”Dünya Emekçi Kadınlar Günü ’nü kutluyorum. Bu vesile ile buradayız. Biz Tuzla ’da bütün kadınlarımız ve bayan organizasyonları ile birlikte tüm sivil toplum kuruluşları ve kamudaki tüm kadın organizasyonları ile araştırmalar yapıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz yer bizim takriben 12 yıldır yapmış olduğumuz Gönül Elleri Çarşısı dediğimiz bir mekânda bulunuyoruz. Gönül Ellerimizin özelliği, 4 bin 300 tane kadın gönüllümüz ile beraber yaklaşık 12 komisyonla sosyolojik olarak dezavantajlı kesim dediğimiz engellisi, yetimi, kimsesizi, yaşlısı, dulu hatta Eğitim Komisyonu ile öteki komisyonlarımız dâhil 12 komite ile çalışan ve lojistiğini belediye olarak sağladığımız yardım işleri yapan bir Bayan Şehir Halkı Gönüllüleri Organizasyonudur. Takviye konusunu bilhassa vurgulamak istiyorum. Engelli bir vatandaşımıza elektrikli araçtan, evde ihtiyaç olabilecek buzdolabına dek her türlü gıda ve nakdi yardımlar haricinde yapılan işler de var” diye konuştu.

“BİR AİLENİN İHTİYAÇLARINI BASAMAK BASAMAK RÖNTGENİNİ ÇEKEREK BELİRLİYORUZ”

Kadınları evlerinden çıkararak, konut ekonomilerine katkı sağlamanın yanı sıra sosyal projelerin içerisine de dahil ettiklerini gösteren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ’nın eşi ve Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı kurucu üyelerinden Dr. Fatma Yazıcı, “Hemen biraz daha büyüdük. Artık bayan girişimcilerimizin üretimine daha çok takviye tahsis etmek istiyoruz. Bütün Tuzla ’da bize başvuran kadınlarımızı bu şekilde değerlendiriyoruz. Kimisi ütü yapmayı biliyor, kimisi dikiş dikiyor, kimisi nakış, kimisi de kilim dokuyor. Her kadının yapabileceği bir üretim çeşidi bulunmakta. Evinde engelli, ihtiyar varsa onları da not alıyoruz. Bizim Engelli ve Yetimler Komisyonumuz var. Yaşlılar Komisyonumuz var. Zor gören kadınlar için de Aileyi Kuvvetlendirme Komisyonumuz var. Mesela eşi cezaevinde veya eşi baskı uyguluyor. Mağdur, bize başvuruyor. Biz o kadın için ayrıca hukuksal takviye ayrıca de psikolojik takviye veriyoruz. Üretime katkı maddesi sağlaması açısından da onun yanında olduğumuzu hissettiriyoruz. Bu şekilde bir eve ne lazımsa keza somut keza manevi o evin röntgenini çekip basamak basamak bütün komisyonlarımız ile asistan oluyoruz” şeklinde konuştu.

“KEZA RUHLARINA AYRICA DE CEPLERİNE İYİ GELECEK BİR FAALİYET”

Dr. Fatma Printer, “Ben de ilk olarak bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü ’nü kutluyorum. Emekçi kadınlarımıza başarılar diliyorum. Biz burada 12 yıldır bize yardım için başvuran kadınlarımızdan derlediğimiz bir organizasyon yaptık. Bize kadınlarımız ‘Biz takviye istiyoruz ’ diye başvurduklarında biz gönüllü kadınlar olarak onların evlerine gidiyoruz. O eve ne lazım, neler yetkisiz analizi yapıyoruz. Kadınlarımıza soruyoruz. ‘Bizimle çalışır mısınız? Elinizden ne iş gelir? Ne yapabilirsiniz? ’ diye anekdot alıyoruz. Ürettiği ürünlerin çeşitliğine kadar ve o kadının becerisine tarafından muhakkak aralıklar ile buraya çağırıyoruz. Burada üretime destek olmalarını istiyoruz. Keza para kazanıyorlar hem de sosyal bir ortamda ruhlarına da iyi gelecek organizasyonun içine de çekmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“İHTİYAÇ SAHİBİ KADINLAR EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALIYORLAR”

Gönül Elleri Çarşısı ’nda dikiş yapan Gülcan Bayan,” Burada her türlü faaliyeti yapıyoruz. Pantolon, etek dikiyoruz, elbise dikiyoruz. Elimizden ne gelirse dikiyoruz. Burada olmak fazla güzel bir şey. En azından gereksinim sahibi olan kadınlar buradan kendi emeklerinin karşılığını alıyorlar. Fazla güzel bir duygu. Herkese nasihat ederim” dedi.

sizlere . farkıyla sunulmuştur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir