GAÜ ÇETİNKAYA

TÜRK SPOR KULÜBÜ TARİHİ

 •     Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nün kuruluşu 1930 yılına dayanır. 3 Ocak 1930 da Lefkoşa Türk Spor Kulübü olarak kurulmuştur. 1934 yılında bu isimle, yedi tane de Rum takımıyla birlikte, halen UEFA tarafından tanınan Kıbrıs Futbol Federasyonu (K.O.P)’nun kurucusu oldu. Aslında bir önceki yıl B.A.O.K ligi diye bilinen gayrı resmi ligde mücadeleye başlamış, bitime üç hafta kala bu lige katılan Rum takımları arasındaki anlaşmazlıktan dolayı, lider durumdayken, ligin tamamlanamaması nedeniyle şampiyonluktan olmuştu.

      Bu sıralarda Lefkoşa’da Çetinkaya Esnaf Spor diye bir kulüp daha kurulmuş ve iki kulüp arasında rekabet başlamıştı. Ancak bu rekabetin Kıbrıs Türk toplumuna yarar değil zarar verdiğini gören toplumun ileri gelenleri, araya girmiş ve birleşmeyi sağlamıştı. Ekim 1949 da, iki camia genel kurullarını ayrı ayrı yaparak Çetinkaya Türk Spor Kulübü adını alarak birleşmiştir.

      Çetinkaya günümüzde resmen tanınan Kıbrıs (K.O.P) liginde 1951 yılında şampiyonluk kazanmıştır. Yine aynı federasyon çatısı altında düzenlenen Kıbrıs Kupasını da 1952 ve 1954 yıllarında kazanarak müzesine taşımıştır. Bu sıralarda on yılda en çok kazananın alacağı, lig ve kupa şampiyonunun karşılaşmasının ödülü olan PAKKOS Şildinin, 1955 den sonra müsabakalara katılamamasına ragmen en çok kazanan takım olarak ebediyen sahibi olmuştur.

      1955 yılında gelişen Rum baskıları karşısında Türk Liderliği ayrı bir Türk ligi kurma kararı alınca, Çetinkaya da bu lige katılmış ve lokomotif görevini görmüştür. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu çatısı altında on dört lig şampiyonluğu kazanmıştır. Halen en çok lig şampiyonu olma ünvanını elinde tutarken ayrıca en üst düzey ligde kuruluşundan beri sürekli oynayan tek takımdır.

      Çetinkaya’nın bir başka rekoru da Federasyon Kupasındadır. On sekiz kez final oynamış, on yedi kez bu kupayı müzesine götürmüştür. Ayrıca on yedi kez de “Süper Kupa” (değişik isimlerle oynanmıştır) sahibidir.

      Aralarında Galatasaray’ın da bulunduğu Türk takımları ile geçmişinde müsabakalar yapmıştır.

      1954 yılında İsrail’de turnuvalara katılmıştır. Dinamo Bükreş gibi zamanının ünlü takımlarını konuk edip yapılan özel müsabakalarda anlamlı galibiyetler elde edilmiştir.